Per. Kas 30th, 2023


  FOTOĞRAF SERGİSİ, KİTAP LANSMANI, SİKKE VE MOZAİK ATÖLYESİ

  6 HAZİRAN 2023 Salı günü saat 13:00 de, Balıkesir Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde (Kuvayi Milliye Müzesi) sanat tarihçisi ve fotoğraf sanatçısı Firdevs SAYILAN’ın kazı çalışmalarını anlatan fotoğraf sergisi ile başlayacak olan etkinlik, derneğin ilk kültür yayını olan ve bir proje sonucu ortaya çıkan “ANTANDROS’DAN GÜNÜMÜZE ANTİK ZAMAN SOFRALARI” kitabının yazarı Nurdan Çakır TEZGİN’in ayrıca kitaba makaleleriyle katkıda bulunan kazı başkanı Prof Dr Gürcan POLAT ve Doç Dr Yasemin POLAT’ın katılacağı imza ve söyleşi ile devam edecektir. Yazar Veli DALBUDAK’ın yazdığı “Antandros Roma” kitabı da aynı gün ilk kez yazarın katılacağı imza ve söyleşi ile okurlarıyla buluşacak. Geçtiğimiz yıl çıkan “Antandros’daki KİMMERYA” kitabının yazarı Şahin BORAN da imza ve söyleşi ile açılışa katılacak.
  Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle hazırlanan etkinlikte derneğin açtığı kurslarda üretilen Antandros temalı ürünler de sergilenecek olup, katılımcılarla antik sikke basımı ve mozaik atölyesi yapılacaktır.

  ANTİK ZAMAN SOFRALARI KİTABI VE ANTİK KÜLTÜR ROTASI

  Arkeoloji biliminin ışığında Antandros Derneği tarafından başlatılan Antik Yemek Kültürü projesi, GARUM SOS yapımı ile başlayıp, Antik Yemek Gecesi uygulamalarıyla devam etti. 2017 yılında başlayan, araştırmacı yazar Nurdan ÇAKIR TEZGİN tarafından, antik kaynakların, çeşitli müzelerdeki mutfak kültürüne ait arkeolojik eserlerin, akademik tezlerin araştırılması sonucunda, 90 çeşit yemek ve içeceği içeren günümüzde uygulanabilecek reçeteler ortaya çıktı. Kazı başkanı Prof. Dr. Gürcan POLAT’ın Antandros tarihi ve arkeolojisi, Doç. Dr. Yasemin POLAT’ın Antandros Mutfak Kültürü ile ilgili makalelerinin yeraldığı kitap, Edremit Ticaret Odası’nın ana sponsorluğunda dernek üye ve gönüllülerinin desteği ile Arkeoloji Sanat Yayınlarında basıldı. Yazarın telif haklarını derneğe devrettiği kitap, arkeoloji, sanat tarihi, etnografya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması olan, yurtiçi ve yurtdışında arkeoloji ile ilgili pek çok toplantıya konuşmacı olarak katılan, “Arkeoloji Sanat Yayınları’nın sahibi Nezih Başgelen’in tanıtım yazısı ile yayınlandı. Dünyanın en iyi zeytinyağını üreten, çeşitli peynirlere sahip olan, gastronomi açısından oldukça zengin bir kültüre sahip olan bölgemizde, arkeolojik alanların ziyareti ve antik yemeklerin sunumu ile oluşturulacak olan antik kültür rotası bölge turizmine zenginlik katacaktır.

   
  
  
  Andantros Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Cömert dernek çalışmaları hakkında şu bilgileri aktardı:

  “1999 yılında kurulan ve Kültürel Mirasımız Antandros Antik Kenti Kazılarına destek olmak, farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalar yürüten ve “kamu yararına dernek statüsünde” olan Antandros derneği, aynı zamanda kalkınması zeytin ve turizmde olan Edremit Körfezimizin geleceği için de kazı başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat öncülüğünde projeler üretmektedir.
  Dernek, Arkeoloji ve tarihe olan ilgiyi arttırmak, kültürel miras varlıklarımıza hep birlikte sahip çıkılmasını sağlamanın yanı sıra bölge halkının mitoloji ve arkeoloji ile bütünleşerek bu alanda kendisine ekonomik girdiler yaratmasına alan açmaya çalışmaktadır.
  Doç Dr Yasemin Polat’ın hazırladığı ve halen dernek tarafından uygulaması devam eden, çocuklara kültürel miras, mitoloji, Antandros tarihini anlatmayı amaçlayan “Çocuklarla Arkeopark” projesi kapsamında bugüne dek 3500 çocuğa “Küçük Arkeolog” belgesi verildi. Ayrıca Antandros ile ilgili motiflerin olduğu elsanatları üretimi konusunda Halk Eğitim Merkezi ve Balmek ile iş birliği yapan dernek bu konuda pek çok ürün oluşturarak özellikle kadınların el emeklerinin değerlendirilmesini sağladı.
  Dernek, Cumhurbaşkanlığı ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile devam eden kazı çalışmalarına destek olmak için kazı ekibinin yiyecek içecek kırtasiye vb gereksinimlerini üyeler ve gönüllüler aracılığı ile karşılamaya çalışmaktadır.
  Birinci derece arkeolojik sit alanı olan Antandros Antik Kentindeki kamulaştırma sorunları yakın zamanda çözüldüğü için, henüz ören yeri ilan edilemeyen kazı alanı koruma ve gelen ziyaretçilere tanıtma hizmeti dernek tarafından verilmektedir.”

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.