Pts. Ara 4th, 2023

  Yenileşen Küçükköy’de özgün menüsü ile bir mekan: E’la Restoran. Bir şef restoran olarak Küçükköy’de bir ilk. Tarihi bir dokuya sahip eski bir bina Aykan çifti ile tekrar hayat kazanmış ve Küçükköy’e de hayat katmış. En çok da sloganı çekti bizi: Çağdaş Kuzey Ege Mutfağı! Sahipleri Zeynep Seda Aykan ve Ersin Aykan ile yaptığımız özel röportajı yayınlıyoruz.

  – Mutfağınıza profesyonel bir el değiyor. Hikayeyi dinleyebilir miyiz? – Ben Ersin Aykan. Bolu Mengenliyim. Mengen Anadolu Aşçılık Meslek lisesi mezunuyum. Çıraklık safhasından bu yana ülkenin çeşitli otel ve restoranların mutfağında görev aldıktan sonra 2016 yılında Baş aşçı görevine yükseldim. – Küçükköy ile ilişkiniz ne zaman, nasıl başladı?- 2015 yılında 2019’a kadar görev aldığım otelin Küçükköy’de olması itibariyle Küçükköy ile ilişkimiz başladı. Bu süre içinde Balıkesir’in ot ve et çeşitleri hakkında bilgim arttı. Deniz mahsulleri ile daha iç içe oldum .

  – Öncesinde yemek ile ilişkiniz

  – Eşimle birlikte kendimize ait bir mekan açma planımız vardı fakat bir lokasyon ve ne şekilde olacağı konusunda net bir fikrimiz yoktu. Arkadaşlarımızın tavsiyesi ile bu mekan ile tanıştık. Güzel bahçeli, avlulu bir Rum evi burası. Misafirlerimizi ağırlayabilecegimiz bir yer olsun, özgün bir mutfağımız olsun, bir de atölyemiz olsun derken burası ile tanıştık. Küçükköy’ün artık bir sanat köyü olmak üzere olduğu ve yeme içme mekanları ihtiyacı konusunda tavsiyeler aldık.

  – Bu mekanı açma fikri nasıl doğdu?- Burası aynı zamanda bizim evimiz. Alt katı ortak kullanım alanımız. Köye adapte olmamız çok zaman almadı. Mekan da aslında köyde bir boşluğu doldurmuş oldu. Kuzey Ege’deki belki ilk şef restoranı açmış olduk. İnsanların hafta sonları da geldiği bir mekan oluştu. +14, yani çocuklara uygun olmayan, sadece rezervasyonla çalışan bir mekanız. İmza bir menüye sahibiz. Çok güzel bir de şarap menümüz var.

  – Nasıl bir konsept oluşturmayı hedeflediniz?

  – Tatilciler haricinde de talep gördük. Kuzey Ege’nin uğrak yeri olduk. Kuzey Ege’nin birçok pazarını gezerek yöresel zenginlikleri, mevsimsel ürünleri mutfağa yansıtmayı amaçladık. Sadece şarap servis ediyoruz. Bölgemizin yağlarını, deniz mahsullerini kullanıyoruz. Mevsimlik ürünlerden oluşan bir ürün seçimimiz var. Aykan sabah erkenden malzeme seçimi için pazara gidiyor. Karı koca elbirliğiyle işlettiğimiz bir mekan yarattık.

  – İlgi nasıl? Keyifle yaşayabildigimiz . İlk yıl Büyüme hedefli değil keyifli bir dönem olmasını amaçladık ama Nisan ayından bu yana baya ilgi gördük. Kuzey Ege’nin gastronomi ağırlıklı bir bölge olması ağırlıkla bu mekan ihtiyacını büyük oranda hissettirdi.

  – Küçükköy değişim yaşıyor. Bu konuda düşünceleriniz?

  • Ayvalık’a gelmemle bu değişime şahit olmuştum. Küçükköy daha çok Alaçatı’dan buraya göçen bir trafiğe sahip. Cunda gibi otel konaklamalı ve yeme içme ihtiyacını karşılama üzere gelişen bir köy. Sadece otelleri ile bile 12 ay boyunca hizmet vermeye hazır bir bölge. Kuzey Ege’nin parlak bir noktası yolunda hızla ilerliyor Küçükkuyu.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.