Pts. Ara 4th, 2023

  Güneşin Kadınları başlangıçta aynı siyasi oluşum içerisinde tohumu atılmış zamanla herkese açık hale gelmiş bir oluşum. Kendi olanaklarıyla üretim yapan kadınların satış alanı bulamayan, tüketici ile buluşma imkanı bulamayan ürünlerine satış ortamı sağlayan bir kadın kooperatifi. Türkiye çapında 14 tane şubesi mevcut.

  Edremit şubesine bir ziyaret yaparak şubeyi oluşturan kadınlarla bir sohbet gerçekleştirdik. Edremit’ten 10 kadının öz sermaye ve güç birliği ile Kasım açılmış Edremit şubesi. Edremit Belediyesi’nin önemli destekleri olmuş. Başkan Emine Çevik Kıvırcık ile birlikte Semra Arvış, Zuhal Tohman, Rahşan Yılmaz, Nihan Bayrak, Meral Kantur, Sema Yılmaz, Mahmure Çengel, Nesrin Akgün ve Özlem Uysal’dan oluşuyor Edremit Güneşin Kadınları.

  Edremit merkezde eski belediye binasının restore edilen Gençlik Merkezi’nde yer alan şık bir kafe işletiyorlar. Kafenin mağaza kısmında üretenlerden ulaşan ve satışa sundukları doğal gıdalar, el sanatları ürünler, giysiler ve hediyelik eşyalar mevcut. Bununla birlikte çok lezzetli kurabiyeler, pastalar, börekler, sarmalar, şerbetler ve mantılar sizleri bekliyor. Çay ve kahve daima mevcut.

  Bu güzel kafede kış ve bahar sezonunda etkinlikler, yazarlara imza günleri düzenlemişler. Önümüzdeki kış da workshoplar gerçekleştirme planları var. Sadece kadınlar değil erkekler de katılım gösteriyor bu etkinliklere.

  Güneşin Kadınları, bir üretim yerine sahip olmayı arzu ediyorlar. Kadın emeğini sosyal güvenlik altında, üretimi de destekleyerek değerlendirmeyi hedefliyorlar. Kendilerini tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz. Facebook’ta ve Instagram’da Güneşin Kadınları Edremit hesabından kendilerine ulaşılabiliyor.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.