Pts. Ara 4th, 2023

  Şehir plancısı Nevin Sayman edremitli.com sitemize verdiği özel röportajda yeni düzenleme yapılan Zeytinli kavşağının durumuna isyan etti ve uyarılarda bulundu.

  Tarkan Kaynar: – Nevin Hanım merhaba. Son günlerde Zeytinli kavşağının durumu ile ilgili dikkat çekici paylaşımlar yaptınız. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi alabilir miyim sizden?

  Nevin Sayman: – Bir şehir plancısı olarak şunu söylemek isterim; Karayollarının düzenlemelerinde, özellikle kavşak düzenlemelerinde yol mühendisi devreye giriyor. Burada şehir plancısı da yetmiyor. Çünkü araç o keskin alanda dönerken savrulmasının, merkez kaç kuvvetinin hesaplanması gerekiyor. Bizim Zeytinli kavşağının olduğu kısım E-87 karayolu. Karayollarının bakım onarım ağı içerisinde. Orada elektrik sisteminden, refüj, kavşak düzenlemesine kadar her şeyden karayolları sorumlu.

  Projeyi kim çizdi?

  Sayman – Benim takıldığım noktalar şunlar: ‌‌‌‌ O kavşak projesi kim tarafından hazırlandı? Kavşağın projesini kim çizdi? Normalde projeyi karayollarının hazırlamış olması gerekiyor. Bakıyoruz Büyükşehir Belediyesi’nin makinaları çalışıyor orada. Aldığımız duyuma göre kavşağın projesinin büyükşehir tarafından çizildiği, karayolları tarafından da onayladığı söyleniyor. Eğer böyle bir şey varsa bence facia! Büyükşehir Belediyesi bünyesinde o kavşağın hesaplamasını, düzenlemesini yapacak yol mühendisi var mıdır? Öyle bir birimi var mıdır? Çünkü bakın normal bir kent merkezinin içindeki düzenlemeden, imar yolu düzenlemesinden bahsetmiyorum. Karayolu güzergahında bir kavşak düzenlemesinden bahsediyorum. Bu can ve mal güvenliği açısından çok önemli. Projeyi karayolları yapmıştır, büyükşehir belediyesi uyguluyordur, aralarında bir protokol yapmışlardır, ona bir şey diyemem. Ama eğer bir kavşak projesi büyükşehir belediyesi tarafından hazırlandıysa ve karayolları da buna tamam dediyse yazık yani. O karayolları kapatsın o zaman ne işe yarıyor? Bu hesapların karayolları tarafından yapılması gerekiyor

  Bariz mühendislik hatası

  Sayman – Şimdi diyeceksiniz ki o döner kavşak çok mu kötü oldu? Yani bir döner kavşak yapılacaksa öyle olmamalı. Orada bariz bir mühendislik hatası sırıtıyor. Düşünsenize 120 km hızla geliyorsunuz, normalde ana karayolunda olduğunuz için, yani şehirlerarası yolda transit bir geçiş yapacaksınız, 120 km hızla giderken beyin normalde şunu algılıyor: “Geçiş üstünlüğü bende!”. Normalde de öyledir. Çünkü şehirlerarası yolda hareket ediyorsunuz. Ama birdenbire sanki şehir merkezinin içine girdin, Edremit Cumhuriyet meydanının göbeğinden döner gibi dönüyorsunuz, küt yolda bir tabela, yol daralıyor. Devasa bir kavşak önünde, üç şeritli yol birden iki şeride düşüyor. Zaten döner kavşaktaki geçiş üstünlüğü olayında da eğitimsel anlamda da sıkıntı yaşayan bir milletiz, döner kavşakta dönenin içindeki aracın geçiş üstünlüğü vardır. Ama biz şehirlerarası yolda seyir halinde olduğumuz için beyin “Üstünlük bende” şeklinde algılıyor ve bodoslama kavşağa giriyor. Ondan sonra da kazalar gündeme geliyor. İnşallah çok fazla can ve mal kaybı olmadan o kavşaktaki düzenleme yapılır ve normal şekline döner temennisi içerisindeyim.

  Korkunç tehlikeli bir kavşak

  Geçen gün oradan geçiyordum baktım, bir tabela koymuşlar, işte orada vatandaşı eğitiyor; “Dönerin içindeki araca yol ver” ya kardeşim şehirlerarası yolda geliyor vatandaş. O tabelayı fark edip, okuyup çözene kadar dönerin içine bodoslama girdi. Yani korkunç tehlikeli bir kavşak. Ben geçerken tereddüt halinde geçiyorum. Dur bir frene basayım, geçiş üstünlüğü kimde nasıl geçeceğim… E kışın nasıl olacak, o yağmurda çamurda, görüş alanının düştüğü noktalarda, gece nasıl olacak? lşıklandırma yanlış olursa nasıl olacak? Bir de o dönere o kadar çok bağlanan yol var ki. Sağlı sollu sanayi sitesi var. Oto sanatkarlar sitesi var yolun üst tarafında. Organize sanayi sitesi var yolun alt tarafında. Zeytinli kavşağı girişi var. Ticari merkezlerin ve akaryakıt istasyonlarının girişi çıkışı var. O kadar yoğun bir kavşakta hadi buyurun bakalım bulmaca çözer gibi, Allah’a emanet gir çık yapıyorsun…

  Nasıl bir hesaptır bu böyle?

  Geçen gün dedim ki, Zeytinli’ye bir gireyim bakayım. Allah’tan yöreyi bilen insanlarız yani o kavşağı kaçırırsan alttaki alt geçit var ya, Akçay’a giden, oradan Zeytinli girişi daha rahat. Kızılay sanayii arsalarının önünden geçerek eski Çanakkale yolunu kullanıp gideceğim. Bir çıkış vermişler, sanki giriş gibi. Algıda zorluk yaşadım. Orada bir girilmez tabelası var, “A dedim buradan girilmiyormuş, çıkışmış orası” . Neyse iyi toparladık. Kazasız belasız girdik. Girdik ama seni farklı yere atıyor. Beton santralinin önüne gidiyorsun. Oradan bir manevra yapıyorsun, iki üç defa ileri geri yapman gerekiyor. Sonra geriye dönüyorsun. Bisiklet yolu gibi bir yol yapmışlar, tretuatlara çarpmadan ancak bir aracın geçebileceği şekilde Zeytinli’ye doğru gidiyorsun. Ya böyle bir kavşak, böyle bir giriş olabilir mi Zeytinli Köyü’ne? E zaten beton santralinin kamyonları giriyor, çıkıyor oradan oto sanatkarlarının araçları giriyor çıkıyor… O kavşağın ağzı zaten sanayi ağzı. Nasıl bir hesaptır bu böyle? İnanılır gibi değil. Keşke yine kırmızı ışık olarak kalsaydı. En azından kırmızı ışık yandığı zaman insanlar durmasını biliyorlar. Yani durup da diğer tarafa öncelik veriyorsun, oradan geçiyor gidiyor. Yani oranın tabelalarla ciddi bir şekilde dizayn edilmesi lazım. O kavşağın ciddi bir şekilde tekrar elden geçmesi lazım. Yani yapıyorum demekle olmuyor. Hakikaten çok tehlikeli ve riskli bir kavşak orası.

  (Devam Edecek)

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.