Pts. Nis 15th, 2024

  Arazide bulunan yavru karacalar doğal yaşama alıştırılıyor

  Balıkesir’de ormanlık alanlarda bulunan ve anneleri tespit edilemeyen yavru ve yaralı karacalar koruma altına alındı.

  112 ye gelen ihbarlar sonrasinda yavru ve yaralı Karacalar Şube Müdürlüğümüz ekipleri tarafından teslim alınmıştır. Ayağında kırık olan yavru karaca Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı Ovaköy Sokak Hayvanları Bakımevi’nde görevli veteriner hekimler tarafından başarılı bir şekilde yapılan operasyon ile kısa sürede ayağa kaldırılmıştır.

  Kazdağı Milli Park Şefliği Yaban Hayatı Veteriner Hekimi Ertan Şenol tarafından sağlık kontrolünden geçirilen, tedavi ve bakımları yapılan yavru ve yaralı karacalar doğal hayatlarına uygun bir ortamda kontrolumüz altinda keçi sütü ve doğal otlarla beslenmektedirler.

  Doğada gördüğümüz yavru Karacalara dokunmayalim.
  Karacalar kendi doğal ortamları haricinde insan yerleşimi ve insana karşı oldukça duyarlı ve hassas hayvanlar olup, doğal yaşamlarına müdahalesi sonucunda olumsuz etkilenmekte ve yavrularını dahi bırakarak uzaklaşmaktadırlar. Bu nedenle sahipsiz zannedilen yavru karacaların sahiplenilmemesi ve müdahalede bulunulmaması gerekmektedir.
  “Doğada terk edildiğini düşündüğümüz yavruların anneleri onların çok yakınında olabilir. Onlara dokunmayalım.” Bu gibi durumlarda Balikesir İl Şube Müdürlüğümüze bildirilmesi, pek çok yavrunun anneleri ile doğal yaşam alanlarında hayatlarına devam etmelerini sağlayacaktır.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.