Pts. Ara 4th, 2023

  Zeytinyağı sezonu başlarken zeytinyağı uzmanı Tarkan Kaynar tüketicilere önemli tavsiyelerde bulunuyor

  Öncelikle zeytinyağını plastik şişede almayın. Zeytinyağı iyi bir çözücü olduğu için plastik ambalajdaki esnekleştirici kimyasal maddeler (ftalatlar) zeytinyağına geçmektedir. Ayrıca pet şişede zeytinyağı sızma özelliğini de kaybeder ve kanserojen özellik kazanır. Zeytinyağı teneke veya koyu renk cam şişede alınmalıdır. Aslında meyve suyunu hatta içme suyunu dahi plastik ambalajda almamalısınız. Zeytinyağı bu sene plastiği hayatından çıkarmak güzel bir öncülük etmiş olsun size.


  Zeytinyağının fiyatına ve rengini baz almayın. Litresi 60-70 liraya zeytinyağı olmaz. Uzak duracaksınız. Renk zeytinyağında hiçbir zaman belirleyici değildir, içine katılan pamuk yağı, kolon yağı gibi katkılar rengi etkilemeyebilir ve fark edilmez.
  Teneke veya koyu renk cam şişe konusunda anlaştıysak mutlaka etiketli ürün almalısınız. Bu güvenilirlik için çok önemlidir. Etikette yöresi, asit oranı, üreticinin adresi ve iletişim bilgileri yazmalı. Bunları mutlaka görmelisiniz. Asit oranının düşük olmasına dikkat etmelisiniz.


  Alışverişini yaptıysanız şişenin veya tenekenin ağzını açık tutmayın. Soyulmuş elma nasıl durduğu yerde hızla kararır ise zeytinyağı da hava aldıkça oksitlenir. O yüzden şişe veya tenekenin kapak sistemine de dikkat edeceksin. Ben size şöyle bir öneride de bulunayım; zeytinyağını ekmekle değil, kaşık veya fincanla tadın. Ekmeğin tadı yanıltmasın sizi.
  Zeytinyağını butik üreticilerden almaya özen gösterin. Butik üretimler genelde yıl içinde tükenen sayıda, titizlikle üretilen, sağlık için önemli özellikler taşıyan başarılı zeytinyağlarıdır. Bu kriterler dahilinde kaliteli ve sağlıklı olana önemli oranda yaklaşırsınız.

  Geleneksel, taş baskı, zeytin sütü, burun yağı gibi terimler sizi cezbetmesin Sağlıklı zeytinyağı geleneksel değil, kontinü sistemde üretilir. Taş baskı steril olmayan ortamda üretildiği için sağlıklı bir yağ değildir. Zeytin sütü diye bir şey yoktur. Burun yağı da sinekten yağ çıkarmaktır. Bunlara inanmayın.

  Son olarak; Organik diye satılan her şeye kanmayın. Organik ürün organik tarım sistemiyle gerçekleşir. Her dakika yanından binlerce araç geçen bir yolun kenarında organik tarım olmaz. İyi tarım yöntemi ile üretilen zeytinyağı doğru zeytinyağıdır.
  Bilinçli ve sağlıklı tüketimler dilerim.

  Zeytinyağı uzmanı Tarkan Kaynar’ın zeytinyağı bilgileri intagram hesabı: https://instagram.com/zeytinyagibilgileri?igshid=YmMyMTA2M2Y=

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.